Cordyceps čínský (Cordyceps sinensis)

DXN Cordyceps

Povíme si o jednom velmi zajímavém zástupci flóry i fauny – zajímavém již jen tím, že se dá zařadit do obou skupin najednou.

Cordyceps čínský (Cordyceps sinensis)

Cordyceps se chová jako podivuhodný dvojjediný organismus – je to zároveň houba a je to také hmyz. Tak to alespoň tvrdí staré čínské lékařské knihy. Biologicky vzato, cordyceps v zimním období žije v zemi jako houba ve formě kokonu. Jako u jiných hub dochází k růstu podhoubí, které s příchodem letního období vyrůstá ze země ven a chová se jako jakákoliv jiná houba. Jak houba v průběhu léta dozrává, vystřeluje z dceřiné cysty spory, které se usazují na housence motýla a na ní parazitují. Nakažená housenka se na zimu zahrabává do země, ale cordyceps stále pokračuje ve svém ničivém díle – postupně ničí vnitřní orgány housenky. Přitom neporuší vnější chitinový obal housenky; houba jej jen postupně vyplňuje. A celý cyklus se může opakovat.

Sama housenka, na které cordyceps parazituje, má extrémně vysokou schopnosti přežití. Živí se oddenky vysokohorských rostlin a během svého dvouletého vývoje v zemí snáší dlouhé hladovění, chlad a nedostatek kyslíku. Tělo houby je díky tomu bohaté na živiny a specifické enzymy a další látky, vlastní pro rostliny vysokohorských biotopů.

Cordyceps se vyskytuje ve vysokohorské Číně: v provincích Sečuán, Juňnan, Cinchaj a v Tibetu – v nadmořských výškách kolem 3500 m. Pěstuje se také v Hong-Kongu a na vysočině Cameron v Malajsii. Vzhledem k jejímu izolovanému, řídkému růstu, je sklizeň houby obtížnou a nákladnou procedurou. Cordyceps se připravuje z podhoubí) přírodního cordycepsu. To se nechá zkvasit a získaná hmota se práškuje a balí do kapslí.

V Číně je cordyceps tradiční lék. Stojí na stejné úrovni s takovými všeobecně známými prostředky pro upevnění zdraví a zvýšení odolnosti organizmu jako jsou ženšen a jelení parůžky. Historie použití cordycepsu v Číně jako prostředku k upevnění zdraví a prevence se počítá na tisíciletí. Používá se již více jak 5000 let jako zdroj energie, k upevnění zdraví a léčbě řady neduhů a byl klasifikován jako“ prodlužovač života“. Dávní činané označovali cordyceps jako „zázračné boží dílo“, jako talisman. Čínští lidoví léčitelé věděli, že cordyceps pomáhá lidem zbavovat se množství chorob. Ale na rozdíl od některých jiných čínských bylin, určených buď pouze pro muže nebo pro ženy, cordyceps je určen pro obě pohlaví.

Cordyceps má velmi široké spektrum použití

 • Uplatňuje se v prevenci i při doplňkové léčbě různých nemocí. Nemá známé toxické a jiné nežádoucí účinky. V prevenci se cordyceps uplatní zejména v těchto oblastech
 • Funguje jako vysoce efektivní prostředek k posílení a harmonizaci imunity. Cordyceps nejen imunitu zvyšuje, ale dokáže také ve značné míře snížit nepřiměřené projevy imunitního systému (např. při alergii).
 • Vykazuje účinky antibiotické – působí bakteriostaticky proti několika desítkám patogenních bakterií včetně pneumokoků, streptokoků a zlatého stafylokoka. Působí protizánětlivě.
 • V přiměřené míře rozšiřuje cévy, zlepšuje zásobování srdce a plic krev; tím í zvyšuje schopnost odolávat únavě, kyslíkovému dluhu. Cordyceps též může preventivně ochránit srdce před infarktem. Cordyceps: též snižuje hladinu lipidů krvi, zklidňuje a má antioxidační účinky.
 • Cordyceps zlepšuje vitalitu a dynamiku látkové přeměny buněk jater, ledvin, plic a výměnu látek v celém organizmu, čímž napomáhá k odstraňování toxických látek z organizmu včetně toxických zbytků léků.

Jako podpůrný prostředek při léčení se Cordyceps uplatní v řadě případů

 • Působí aktivní zlepšení při chorobách dýchacích cest a používá se jako podpůrný prostředek při léčbě tuberkulózy plic, astmatu.
 • Současná medicína dokázala, že cordyceps zlepšuje výměnu látek v ledvinách, zlepšuje dynamiku buněk ve tkáni ledvin, napomáhá vylučování močoviny, napomáhá k lepší funkci ledvinných kanálků a glomerulů poškozených léky nebo zánětem. Cordyceps dává dobré výsledky při odstranění tupé bolesti v oblasti kříže a nohou, zabraňuje častému pomočování, což je velmi důležité pro lidí, kteří trpí chorobami ledvin.
 • Cordyceps je schopen postupně zvyšovat průtok krve cévami srdce, regulovat poměr vápníku a fosforu v krvi. Tím je velice cenný pro dlouhodobé léčení cévních chorob srdce.
 • Cordyceps účinně doplňuje léčbu při zánětu jater nebo při tvrdnutí jater – je schopen bezprostředně zlepšit funkci jater.
 • Při nádorových onemocněních má Cordyceps všestranné regenerační účinky na hlavní orgány těla (játra, ledviny, cévy, srdce a dýchacích cesty). Umožňuje lépe snášet ozařování a chemoterapii. Pro nemocné s nezhoubným nádorem je cordyceps ideálním podpůrným prostředkem pro dlouhodobé podávání.
 • Zatím jsme se zaměřili na funkce, o kterých by se dalo říci, že souvisejí s chorobami a předcházení onemocněním. Ovšem Cordyceps má i další využití, zejména zabývá-te-li se aktivně sportem.

Facebook