Ganoderma houbový všeuměl

Houbový všeuměl

Některé houby se pěstují jako potravina, mnohé z nich ovšem hlavně kvůli svému příznivému vlivu na lidské zdraví.

Nekorunovanou královnou je mezi houbami lesklokorka lesklá ( Ganoderma lucidum) nazývaná Reishi. Čínský text z roku 500 n.l. doporučuje starým lidem používat lesklokorku pro osvěžení pamětí, zvýšení orientačních schopností a soustředění. V současnosti se užívá, že je to důsledek vlivu houby na regulaci metabolismu, zvýšení tvorby bílkovin v  krevní plazmě a kostní dřeni, což zabraňuje stárnutí.

Leksklokorce patří co do pestrosti obsahu účinných látek mezi houbami první místo, v Asii se k léčebným účelům používá již více než 4000 let při širokém spektru chorob: jako regulátor krevního tlaku, při cukrovce, revmatismu, srdečních chorobách, únavě a mnoha dalších. Ovšem až v 70. letech minulého století byly poprvé vědecky studovány látky, které houba obsahuje, a byla klinicky zkoušena v nemocnicích v Číně a Japonsku.

Moderní analytické techniky skutečné prokázaly, že v plodnicích lesklorky je nejvyšší obsah léčivých látek ze všech léčivých hub. Jsou to především glukany, imunoproteiny, triterpenoidy a nukleosidy. Obsahují také velké množství organicky vázaného germania, které zvyšuje příjem kyslíku krví (až 1,5x) a působí jako silný imunostimulant. Není divu, že lesklokorku využívají atleti a sportovci, u nichž přispívá ke zlepšení sportovní výkonnosti. Kromě toho organické sloučeniny germania působí jako stabilizátor pomáhající organismu se vyrovnat se stresem.

Velmi cennou složkou lesklokorky jsou triterpenoidy, kterých bylo v houbě zjištěno několik desítek. Lesklokorka je zatím jediná houba, u které byly zjištěny v takto vysokém množství. Působí protizánětlivě a podporují zejména funkci jater, žaludku a mají vliv na snižování obsahu tuků a hladiny cholesterolu v krvi. Navíc nemají vedlejší účinky jako protizánětlivé látky hormonální povahy – kortikoidy. Triterpenoidy přispívají i k ochraně cév před aterosklerózou, brání totiž agregaci krevních destiček. Tlumí také vedlejší účinky léku pro snižování krevního tlaku.

Lesklokorku lze použít i při nespavosti – triterpenoidy jsou totiž uklidňujícím prostředkem působícím na nervový systém. Lesklokorka díky tomu může pomáhat stabilizovat emoční stav a zlepšovat paměť.

Zdroj: léčivé houby, zdraví, Receptář-3-2015

Facebook